NVR های استندالون یا دی وی آرها

سازندگان محصولات تحت شبکه با گسترش و رشد محصولات تحت شبکه ، سازندگان محصولات IP نیز ،کمک زیادی درتسریع این روند کرده اند به ویژه اینکه هزینه نصب در مکان هایی که زیر ساخت های شبکه وجود دارد کم تر است.
با جایگزینی محصولات تحت شبکه ،NVR ها مخصوصا آن دسته از NVR های 4 و 16 کاناله که بیش تر شبیه آنالوگ هستند ، توانستند جایگزین مناسبی برای دی وی آرها باشند به ویژه با یک خروجی مانیتور و رایتر دی وی دی ، نصب آنها در پروژه های کوچک بسیار مناسب تر و راحت تراز دی وی آرهاست.
مزیت دیگری که جایگاه NVR ها را برتراز دی وی آرساخته است وجودPOE در آنهاست .NVR های مجهز به POE ، نصب و پخش فوری دارند و این قابلیت موجب محبوبیت بیش تر آنها شده است.
زیرساخت های IP محور
اگر چه خیلی از کشورهای درحال توسعه از راه حل های آنالوگ استفاده می کنند اما درخیلی از پروژه های جدید استفاده از محصولات IP مشاهده می شود.حجم کثیری از این پروژه ها از زیرساخت هایی با کابل کشی استفاده می کنند که برای پشتیبانی از انواع سیستم ها طراحی شده اند، بنابراین برای سیستم های امنیتی نیز اززیرساخت مشابه استفاده می کنند . دراین شرایط پروتکل شبکه سیم کشی ، ادغام و مدیریت را نسبت به کابل کشی قدیمی راحت تر می سازند.
براساس گزارش دفترشرکت سونی در اقیانوسیه و آسیا، فروش جهانی NVR گسترش یافته است. درمیان تمام مناطق، رویکرد آسیا به بازار IP قابل توجه بوده است و بیشترین فروش محصولات IP نیز مختص به NVR ها بوده است.
علاوه براین ، استفاده NVR ها در SMB و بازار امنیت خانگی به طور یکسان افزایش یافته است و مهم ترین دلیل آن، قیمت پائین و نصب آسان NVR ها است.
از جمله دلایل دیگری که موجب شده است که NVR ها به تدریج جایگزین مناسب تری برای دی وی آرها شوند رزولوشن بالاترتصویربرای هرکانال، ظرفیت ذخیره سازی بیش تر، مدیریت آسان تر ازطریق نرم افزار، مقیاس پذیری بالا تر برای کنترل دوربین ها ، مقرون به صرفه بودن ،سازگاری با آنالوگ ، هزینه کم تر برای نصب و کابل کشی ،سازگاری با سیستم وایرلس وPOE است.
خیلی از NVR ها ، قابلیت هایی دارند که مشابه دی وی آرهای اسبق هستند بعلاوه اینکه اکثرGUI ها NVR مشابه با دی وی آر هاست بنابراین تغییر جهت از دی وی آر به سوی NVR ها ، حجم زیادی از بار کاربران را برداشته و سیستم عادی آنها را تغییر داده است به ویژه آنکه نیازبه دوره آموزشی جهت راه اندازی آنها ندارند.
NVR های استند الون و مبنی برPC
دراستفاده از این دو نوع NVR ، تنها اختلاف نحوه کارکردن آنها وقابلیت هایی است که هرکدام ارائه می دهند درغیراینصورت درهردو نوع ضبط ، ذخیره، مدیریت و مشاهده تصاویر صورت می گیرد.
NVR های استند الون یا خودمدار، کوچک تر هستند و درSoc کارمیکنند و معمولا برای فشرده سازی یک یا چندDSP و برای دیگر قابلیت ها یک CPU دارند.از طرف دیگر NVR های برپایه PC از CPU برای فشرده سازی واز فشرده سازی خارج کردن ،مشاهده و ضبط و مدیریت استفاده می کنند.
NVR های استندالون برای سیستم هایی که تعداد دوربین ها محدود به ظرفیت NVR است مناسب ترند و NVR های مبنی برPC نیز در پردازش داده قدرت مند تر بوده و انعطاف بیش تری در مقیاس پذیری ذخیره دارا هستند.همچنین NVR های مبنی برPC مقیاس پذیری دوربین بیش تری نسبت به استندالون دارند.
با توجه به نوع کارکرد و مزیتی که دارند NVR های استند الون به دلایل مختلف از جمله قیمت ، دوام و اطمینان پذیر بودن برترشده اند.نکته دیگر اینکه دارای قطعات کم تر و بدنه فشرده تری هستند.
یکی دیگراز مزیت های آنها نسبت به NVR های مبنی برPC ، ایمن تر بودن آسیب پذیر بودن کم تر آنها درمقابل ویروس و هک شدن است درنهایت اینکه از آنجایی که بر پایه سیستم استندالون کارمی کنند زمان بوت کم تری نسبت به NVR های مبنی برPC احتیاج دارند.
مهم تر اینکه آنها قدرت مند تر نیز هستند و استفاده از قابلیت هایشان مانند جستجوی خودکار راحت تراست.
برتری هایی که NVR های استندالون نسبت به PC دارند موجب شده است تا دربازار کشش بیش تری پیدا کنند و بسیاری از سازندگان NVR ها رو به سوی تولید این نوع NVR ها بیاورند.
نتیجه گیری:
افزایش محبوبیت NVR ها خودمدار منجر به رویش سازندگانی مجزا در این بخش به ویژه در چین شده است .اگرچه ممکن است اعتماد و دوام این دستگاه ها از سازندگان نوظهور کم تر باشد اما با قیمت کم تری دستگاه های NVR خود را به بازار تزریق می کنند و تعداد آنها رو به فرونی است.